پیام استاندار خوزستان

پیام استاندار خوزستان

بسم الله الرحمن الرحیم

وقتی سخن از استان خوزستان به میان می آید نمی توان ظرفیت ها و پتانسیل های این استان را نادیده گرفت و از کنار آن گذشت. استان خوزستان که بعنوان قلب تپنده اقتصادی کشور شناخته شده است و تاثیر بسیار بالایی بر درآمد زایی کشور دارد از اهمیت استراتژیکی بالایی برخوردار است و سهم بسزایی در توسعه کشور ایفا می کند. این استان با توجه به شاخصه های موجود ، توانایی بالایی در جذب سرمایه گذار دارد و می تواند مکانی مناسب و ایمن برای ورود سرمایه گذاران در بخش های مختلف باشد.
وجود صنایع مختلف نفت و گاز، استان خوزستان را به رتبه اول کشوری در استان تبدیل کرده است.استحصال نفت و گاز باعث شده سهم عمده ای از درآمد ملی کشور از این استان تامین شود.صنایع نفت و گاز باعث بوجود آمدن صنایع مختلف دیگر شده که قالبا در بخش خصوصی به فعالیت می پردازند و باعث جذب اشتغال ، تولید ، تامین و تعمیر در این صنایع می شود. وجود شرکت های بزرگ پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام ( ره ) و بندر ماهشهر بر پتانسیل ها و ظرفیت های این منطقه اشاره می کند. تاکنون صنعت پتروشیمی توانسته است در جذب سرمایه و تولید نقش آفرینی خوبی داشته باشد.اتصال منطقه پتروشیمی به خلیج فارس می تواند در زمینه حمل و نقل و صادرات تاثیرات خوبی داشته باشد. خوزستان را می توان یکی از تولید کنندگان بزرگ شکر در ایران و خاورمیانه بنامیم وجود طرح های توسعه نیشکر و صنایع جانبی به علاوه شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه و شرکت کشت و صنعت کارون موجب شده که علاوه بر جذب نیروی اشتغال مناسب علاوه بر شکر تولیدات دیگری از جمله کاغذ ، نئوپان ، باگاس ، خوراک دام و کارخانه دستمال کاغذی اشاره داشت.

از دیگر پتانسیل های موجود در استان وجود صنایع عظیم فولاد است ، که وجود شرکت های عظیم فولاد سازی در خوزستان باعث شده این استان در رتبه دوم را در این صنعت کسب کند و فرصت های شغلی جدید را فراهم کند.

خط راه آهن سراسری در استان خوزستان باعث شده است که حمل و نقل مسافری و باری به نحو مطلوبی انجام پذیرد وجود خط راه آهن در استان باعث ایجاد تسهیل در سرمایه گذاری ، جذب گردشگر ، حمل و نقل کالا شده است که پتانسیل مناسبی برای توسعه استان به همراه داشته است.

در این بین وجود رودخانه بزرگ کرخه ، زهره ، مارون ، جراحی و کارون از نکات مثبت جهت سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و شیلات است که با توجه به اینکه استان خوزستان از جمله پیشتاز و دارای رتبه در زمینه محصولات کشاورزی است این رودخانه ها می تواند تسهیلات لازم و مفید را برای تولید و بهره وری از محصولات کشاورزی فراهم کند.

آب های آزاد و بین المللی در استان خوزستان از دیگر پتانسیل های موجود در این استان است که می تواند در زمینه صادرات و واردات کمک بزرگی به اقتصاد کشور کند. وجود وجود بنادر مهمی همچون بندر امام ( ره ) ، خرمشهر ، آبادان ، ماهشهر موجب جذب سرمایه گذار برای تجارت بین المللی و توسعه صادرات شده است که وجود آب های آزاد در این استان و دسترسی این استان باعث شده است که نیروی کار مناسبی جذب بازار کار شده است.

استان خوزستان در بحث کشاورزی از حاصل خیز ترین زمین های کشاورزی برخوردار است که این زمین های حاصل خیز در بیشتر مواقع دو بار در سال کشت می شوند که باعث تولید محصولات مختلف کشاورزی شده است که کشاورزی در این استان از جایگاه ویژه و مهمی برخوردار است و برای ادامه احیا و شکوفایی آن همیشه تلاش های گسترده ای صورت گرفته است و نگاه دولت به این مقوله ی مهم همیشه اولویت دار بوده است.

وجود امکانات زیر بنایی همچون بازارچه های مرزی، منطقه آزاد اروند ، بزرگراه ها موجب آن شده است که حمل و نقل و جابجایی به نحو مطلوبی انجام شود و زمینه ساز جذب و ورود سرمایه گذار به استان شود. این مهم می تواند به کارآمدی استان در توسعه و رشد کمک بزرگی کند.

در صنعت گردشگری خوزستان دارای جاذبه های فراوانی است که می تواند از این استان یک منطقه ویژه گردشگری یاد کرد وجود آثارهای زیاد باستانی و تاریخی در این استان موجب شده که هر سال تعداد زیاد گردشگر داخلی و خارجی به خود جذب کند.

اینجانب بعنوان استاندار خوزستان این تعهد را به کلیه سرمایه گذاران داخلی و خارجی و کلیه گردشگران می دهم که این استان با وجود چنین سرمایه های عظیم می تواند منطقه خوبی برای سرمایه گذاری و گردشگری باشد و کلیه امکانات برای تسهیل در سرمایه گذاری مهیا می باشد.

قاسم سلیمانی دشتکی
استاندار خوزستان