ثبت نام كاربر
  1398/06/25
 
تاریخ: 1391/07/03 نظرات: 0 نظر نمایش: 1768 مرتبه تعداد امتیاز: 51   (Article Rating)
استاندار: اجرای طرح نظافت عمومی افزایش مشارکت مردم را در پی دارد

استاندار: اجرای طرح نظافت عمومی افزایش مشارکت مردم را در پی دارد

استاندار خوزستان در مراسم افتتاحيه چهارمين مرحله طرح پاك‌سازي و نظافت عمومي استان گفت: اجراي طرح نظافت عمومی در استان خوزستان، توسعه فضاي سبز روستاها و افزایش مشاركت مردم در پاك‌سازي عمومي شهرها و فضاهاي عمومي را در پی دارد.

 سيدجعفر حجازي در اين مراسم كه (دوم مهرماه) در سالن شهيد رجايي استانداري خوزستان برگزار شد، اظهار كرد: اجراي طرح پاك‌سازي و نظافت عمومي در راستاي دست‌يابي به اهداف سازمان حفاظت محيط زيست كشور بوده است.

وي ادامه داد: براساس نظرسنجي انجام‌شده از مهمانان نوروزي در ورودي شهرها، فرودگاه، ايستگاه قطار و ساير مكان‌ها، مهم‌ترين دغدغه مسافران، نظافت حاشيه شهرها و مسير گردشگردي بوده است.

استاندار خوزستان عنوان كرد: پيش از اين پاك‌سازي مطلوب در استان انجام نمي‌شد و توجه لازم به كيفيت نظافت محيط و معابر نشده بود، لذا استان خوزستان ظاهر مثبتي براي مسافران نوروزي نداشت. ضمن اين‌كه با افزايش ريزگردها در اين سال‌ها لازم بود به موضوع نظافت و پاكسازي استان توجه بيشتري شود.

حجازي افزود: براي اجراي اين طرح، بيش از ساير موارد نياز به مشاركت مردم ضروري احساس شد. بنابراين كارگروه سلامت و امنيت غذايي استان سال گذشته به اين نتيجه رسيد كه براي فرهنگ‌سازي در زمينه پاك‌سازي و نظافت عمومي محيط، حركتي نمادين در خوزستان شكل گيرد كه مصوب شد طرح پاك‌سازي و نظافت عمومي، چهار نوبت در سال و به صورت فصلي انجام شود.

رييس سازمان محيط زيست كشور  نیز در  این مراسم افتتاحيه گفت: در امر پاك‌سازي اگر چه جمع‌آوري زباله و پسماند حايز اهميت است اما ضروري است گستره پاك‌سازي وسيع‌تر و سامان‌دهي شود.

ـ محمدجواد محمدي‌زاده اظهار كرد: زندگي صنعتي از 300 سال پيش به اين سو نيازمندي‌هاي جديدي ايجاد كرده و ذائقه‌هاي مصرف نيز تغيير كرده و به تبع آن پسماندها نيز متفاوت شده‌اند كه بسياري از پسماندهاي جديد در اكوسيستم تجديدپذير نيستند.

وي ادامه داد: زندگي جديد شهرنشيني موجب شده وسايل الكترونيكي از وسايل ضروري زندگي باشد. برخي از اين قطعات الكترونيكي تشعشعات مضري دارند كه متاسفانه هنوز در كشور سازوكار خاصی برای امحاء پسماندهای وسایل الكترونيكي كه در زندگي فراوان به كار برده مي‌شوند، وجود ندارد.

رييس سازمان محيط زيست كشور با بيان اين كه گستره وسيعي از پسماندها در زندگي شهري ايجاد شده و لازم است متناسب با نيازمندي‌هاي جامعه، نسخه دفع پسماندها نيز در دسترس باشد، افزود: اين امر بدون كمك و مشاركت مردم ميسر نيست كه مجموعه تصميم‌گيرندگان اين حوزه بايد بسترها را از لحاظ قوانين، مقررات، ‌آيين‌نامه و دستورالعمل‌ها فراهم كنند و براي مشاركت مردم، ظرفيت‌سازي شود.

 

وي خاطرنشان كرد: تا سال گذشته برخي از زباله‌هاي خطرناك براساس ضوابط بين‌المللي براي امحاء به برخي كشورهاي اروپايي منتقل مي‌شد ولي اكنون در چند نقطه كشور ظرفيت‌سازي شده و كليه زباله‌هاي خطرناك در داخل كشور قابل دفع است. در اصفهان، ‌قزوين، ساوه، ‌تبريز و چند نقطه ديگر كوره‌هايي با ظرفيت و دقت بالا براي امحاء زباله‌هاي خطرناك ايجاد شده و اكنون ديگر نگراني از بابت زباله‌هاي خطرناك وجود ندارد.

محمدي‌زاده گفت: در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي برنامه خوبي در جهت بي‌خطرسازي پسماندها در حال اجرا است و قرار است تا پايان امسال زباله‌هاي بيمارستاني در كل كشور جمع‌آوري شوند. پيشرفت روند جمع‌آوري زباله‌هاي صنعتي نيز رضايت‌بخش است.

وي با يادآوري اين كه روزانه 45 تا 50 هزار تن زباله خانگي در كشور توليد مي‌شود، اظهار كرد: شهرداري‌ها و دهياري‌ متولي جمع‌آوري پسماندهاي خانگي هستند كه در اين زمينه ظرفيت‌سازي خوبي شده است. همچنين روزانه 420 هزار تن زباله‌هاي كشاورزي در كشور توليد مي‌شود كه اگرچه خطر جدي ندارد ولي به دليل حجم بسيار بالاي اين نوع زباله، وضعيت آن بايد به خوبي مديريت شود.

رييس سازمان محيط زيست كشور همچنين بر مشاركت مردم در پاك‌سازي منظر عمومي تاكيد كرد و افزود: از آن‌جا كه مشاركت مردمي در امر پاك‌سازي منظر بسيار مهم است؛ لذا رشته‌اي دانشگاهي با نام " معماري منظر" از 10 سال پيش راه‌اندازي شده است. منظر عمومي نبايد اختشاش بصري ايجاد كند و براي پيشگيري از آن بايد معماري منظر در شهرسازي مورد توجه قرار گيرد تا مردم از آرامش ناشي از معماري مناسب منظر بهره‌مند شوند

 

دكتر محمدحسين سرمست، رييس دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز،هم در اين مراسم گفت: هدف اصلي اجراي طرح پاكسازي و نظافت عمومي در استان خوزستان، ارتقاء سلامت در حوزه‌هاي مختلف فردي، اجتماعي و رواني است.

وي ادامه داد:‌ زيباسازي فضا يكي از جنبه‌هاي طرح بود كه مورد توجه اعضاي گروه سلامت و امنيت غذايي استان قرار گرفت. اين طرح علاوه بر همكاري مسئولان سازمان‌ها و ادارات، مشاركت مردم را در امر پاك‌سازي و نظافت عمومي به همراه داشت و يكي از نتايج حاصل از اين طرح احساس رضايت مردم از فضا شهر بوده است.

رييس دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز خاطرنشان كرد: اجراي اين طرح در استان علاوه بر ارتقاء سلامت مي‌تواند ساير شاخص‌هاي مورد نياز استان را نيز تحت تاثير قرار دهد. همگام شدن ساير ادارات و ارگان‌ها با شهرداري‌ها، فرمانداري‌ها و مراكز بهداشت شهرستان‌ها نمونه بسيار خوبي از همكاري عمومي در جهت پاك‌سازي و نظافت عمومي بوده است

 

کد: 1097
نویسنده خبر: مدیر سایت
 
تصاویر مرتبط
  • استاندار: اجرای طرح نظافت عمومی افزایش مشارکت مردم را در پی دارد
DNNArticle
rss
هیچ گروه خبری وجود ندارد. ابتدا یک گروه خبری اضافه کنید.