ثبت نام كاربر
  1398/06/25
 
تاریخ: 1391/07/09 نظرات: 0 نظر نمایش: 1224 مرتبه تعداد امتیاز: 7   (Article Rating)
استاندار خوزستان تاکید کرد؛ گسترش نهضت مطالعه در اماكن عمومی

استاندار خوزستان تاکید کرد؛ گسترش نهضت مطالعه در اماكن عمومی

 

جلسه انجمن كتاب‌خانه‌هاي عمومي و نهضت مطالعه مفيد خوزستان صبح امروز (یک‌شنبه 9 مهر 91) در سالن جلسات استانداري استان برگزار شد.
سيد جعفر حجازي در این جلسه اظهار كرد: دستاوردهايی كه استان خوزستان به عنوان سومين سال موفقيت‌اش و استان نمونه كشور به دست آورده مرهون تلاش همين انجمن و مجموعه نهاد كتابخانه استان است؛ چه در دوران آقاي فضيلت‌پور به عنوان مدير سابق و چه آقاي منصوري كه از افراد فرهنگي استان هستند.
وي افزود: تأثير كار نهضت كتابخواني و توسعه فضاي كتاب‌خواني هم از نظر كيفي و هم كمي مثبت است و همان چيزي است كه در مجموعه تلاش‌هاي افرادي همچون آقاي فلاحي و همكاران در آموزش و پرورش مي‌بينيم چون تأثير آن در بالا رفتن درصد قبولي‌هاي ما در كنكور به ويژه كسب رتبه‌هاي تك رقمي، 2 رقمي‌ و سه رقمي‌ مشخص است.
او یادآوری کرد: آموزش و پرورش در دورترين نقاط و در تمام مناطق دسترسي به ساختمان دارد. هم‌اکنون كه اكثر مدارس یک نوبته شده‌اند و از سال آينده نيز باز تعداد مدارس یک نوبته افزايش پيدا مي‌كند مفهومش اين است كه بعدازظهرها مدارس خالي است و دانش‌آموز مي‌تواند از آنها استفاده كند و یا حتي تكاليف خود را بعد از مدرسه در آن جا انجام دهد.
وي توضيح داد: ما بايد فرهنگي را ايجاد كنيم كه دانش‌آموزان ما از اين كتابخانه‌هايي كه در مدارس ايجاد مي‌شود استفاده كنند و بيش‌ از چهار ساعت وقت خود را در مدرسه بگذارنند و اوقات خود را در كتابخانه‌هاي مدرسه برنامه‌ريزي كنند.
حجازی گفت: در فضاهاي عمومي كارهاي خوبی سال گذشته شروع شد و از شهرداري اهواز و ديگر شهرداري‌ها بايد تشكر كرد كه در اماكن عمومي همچون اتوبوس‌ها كتاب‌هاي كوچكي را قرار دادند كه تعداد زيادي از آنها با تيراژ بالا توزيع شد.
رییس انجمن كتاب‌خانه‌هاي عمومي و نهضت مطالعه مفيد خوزستان تاکید كرد: در صورتی که همين فرهنگ را ادامه دهيم و در اماكني همچون راه‌آهن و فرودگاه كه افراد گاهي چندين ساعت در آ‌ن جا منتظر مي‌مانند و وقت‌شان به بطالت مي‌گذرد چيزي براي مطالعه باشد و آنها مورد استفاده قرار دهند بسيار عالي مي‌شود. بنابراین نهضت مطالعه را در اماكن عمومي افزايش دهيم.
وي ادامه داد: فضای مناسب در استان وجود دارد و به ارتقای سطح استان به لحاظ فرهنگي و هنري بسيار كمك مي‌كند. به نظر مي‌رسد كه اگر مصوبات را آقاي منصوري، آقاي عامري‌گلستان و ساير همكاران پیگیری کنند ما در جلسه بعد حتما شاهد تحول خواهيم بود.
حجازي گفت: همچنين آقاي فلاحي فضاهاي مناسب را براي كتابخانه شدن شناسايي كند تا در پايان همين ماه آنها را به فضاهاي مصوب اضافه كنيم و در جهت تجهيز آنها تصميماتي گرفته شود.
استاندار خوزستان خاطرنشان كرد: رسانه‌ها نقش قابل توجهي در بالا بردن فرهنگ كتابخواني دارند. وقتي كه مقام معظم رهبري اسمش را نهضت مي‌گذارد يعني اين كه اين يك امر ولايي است و نبايد آن را در حد يك تصميم، تذكر يا توصيه ببينيم بلكه اين فراتر از توصيه است و خواسته نظام است. ما اگر مي‌خواهيم به آن شاخص سال 1404 برسيم بايد با نهضت مطالعه جلو برويم.
او اظهار كرد: اگر صدا و سیمای مرکز خوزستان برنامه‌هاي نيم ساعته تنظيم كند و عنوان آن را نهضت كتابخواني بگذارد اوامر مقام معظم رهبري اجرا می‌شو. همچنين مطبوعات با استفاده از چاپ آگهي در روزنامه‌ها و يا گوشه‌اي از صفحات اول خودشان براي نهضت كتاب‌خواني تبليغ كنند. لازم است كه آقاي منصوري نشستي را با رسانه‌هاي مكتوب داشته باشند و در صفحات خودشان توصيه‌هايي از مقام معظم رهبري را به صورت مرتب درج کنند زيرا به نظر مي‌رسد اين كارها اثر خودش را خواهد گذاشت.
استاندار خوزستان با اشاره به بحث نذر و هديه كتاب گفت: اين يك نكته بسيار مهمي است كه بخشي از آن مربوط است به فهرستی از نوع كتابی كه مردم مي‌خواهند آن را بخرند و هديه كنند و بخش ديگر مربوط به كتاب‌هايي است كه در خانه‌ها وجود دارد و قبلا خريداري شده است اما موضوعات آنها به درد كتابخانه‌ها مي‌خورد.
او یادآوری کرد: ما يك ميليون و 200 هزار خانوار در خوزستان داريم. اگر هر كدام متوسط يك كتاب هديه كنند مي‌شود يك ميليون و 200 هزار كتاب. در حالي كه كل كتابخانه‌هاي ما يك ميليون و نيم كتاب دارند. پس اگر ما امسال بتوانيم اين حركت را توسعه بدهيم یعنی هر خانوار يك كتاب هديه كند صددرصد اين فضا هم در استان و هم در كشور ایجاد خواهد شد.
وي ادامه داد: ما بايد كارهايي را در زمينه نهضت كتابخواني انجام دهيم تا افرادي كه علاقه‌مند هستند جهت‌گيري پيدا كنند و به سمت استفاده از كتاب و كتابخانه بروند و نهضت كتابخواني را در سبد زندگي خودشان قرار دهند.
حجازي گفت: با شهرداري هماهنگ شود كه در بيلبوردهای سطح شهر حتما اشاره به نهضت كتابخواني بشو تا در كنار كالاهايي كه تبليغ مي‌كنند تبليغاتي نيز در خصوص بحث نهضت كتابخواني صورت بگيرد. نهاد كتابخانه‌ها با كاری هنرمندانه پوستر تبلیغانی این کار طراحي و شهرداري نسبت به نصب آن اقدام کند. به نظر من با اين كار اين سوال در ذهن افراد جامعه ايجاد مي‌شود كه نهضت كتابخوانی چيست؟
استاندار خوزستان بیان كرد: اگر در هر مدرسه 100 متر كتابخانه داشته باشيم آن وقت سرانه ما از حد نصاب‌ عبور مي‌كند. در این صورت به جاي آن كه منابع را در ساخت‌و ساز به کار ببريم آنها را در تجهيز به كار مي‌بريم.
وي ادامه داد:‌ اگر آقاي منصوري، فلاحي و همكاران در صدا وسيما، كانون پرورش فكري و دانشگاه و همه كمك كنند به اعتقاد من در شش ماه دوم به راحتي با تصميماتي كه گرفته‌ايم نزدیک به 200 نمازخانه در مدارس به كتابخانه نیز تبديل مي‌شوند و مي‌توان گفت كه تعداد كتابخانه‌هاي ما به 2 برابر افزايش پيدا مي‌كند.
حجازي خاطرنشان كرد:‌ اگر يك روز صبح ‌از كنار كتابخانه‌ها گذر كنيد مي‌بينيد كه بالاي 80 تا 90 درصد دانشجويان و دانش‌آموزان براي مطالعه به آن جا مي‌روند كه اين حركت، حركتي ارزشمند است و در حال اثرگذاري است.
 
کد: 1117
نویسنده خبر: مدیر سایت
 
تصاویر مرتبط
  • استاندار خوزستان تاکید کرد؛ گسترش نهضت مطالعه در اماكن عمومی
DNNArticle
rss
هیچ گروه خبری وجود ندارد. ابتدا یک گروه خبری اضافه کنید.