ثبت نام كاربر
  1398/06/25
 
تاریخ: 1391/07/15 نظرات: 0 نظر نمایش: 1233 مرتبه تعداد امتیاز: 1   (Article Rating)
استاندار خوزستان: زمینه‌ لازم برای توسعه تعاونی‌ها فراهم شود

استاندار خوزستان: زمینه‌ لازم برای توسعه تعاونی‌ها فراهم شود

استاندار خوزستان گفت: با ظرفیتی که در استان وجود دارد در صورت سرمایه‌گذاری در بخش تعاوني‌ها، به اشتغال کوتاه‌مدت و میان‌مدت سریع‌تر دست می‌یابیم چرا که کار تعاونی‌ها با شرایط استان ما سازگاری دارد.

 

 در آیین اختتامیه نخستین نمایشگاه تخصصی بخش تعاونی استان كه ) در اهواز برگزار شد، با بيان اين‌كه تعاونی‌ها محور امور اقتصادی هستند، اظهاركرد: خوزستان سرمایه‌گذاران کلاني که بتوانند با ساخت چند کارخانه بزرگ اشتغال ایجاد کنند، ندارد؛ بنابراین باید روی مکانیزم دیگری حساب کنیم.

 

وی با اشاره به اصل 44 قانون اساسی و لزوم حمایت از بخش تعاونی افزود: شرکت‌های سهامی نمی‌توانند در اقتصاد تاثیرگذار باشند ولي با جمع‌آوری سرمایه‌های اندک مردم می‌توان کارهای بزرگ انجام داد. فکر مشترک، تدبیر و منابع مشترک وقتی با يكديگر جمع شوند، می‌توان یک کار جمعی و بزرگ انجام داد.

 

حجازي تصريح‌كرد: سرمایه‌های خرد زیادي در استان وجود دارد اما سپرده‌های اندک به خودی خود نمی‌توانند چرخ یک فعالیت اقتصادی را به حرکت درآورند. اگر این سرمایه‌های اندک روی هم جمع شوند و از سوی افراد علاقه‌مند به کار اقتصادی، به کار گرفته شوند هم در افزایش توان اقتصادی کشور موثر خواهند بود و هم موجب ایجاد اشتغال اعضای تعاونی‌ها و دیگر اقشار بیکار جامعه می‌شوند.

 

وي عنوان‌كرد: حداقل 25 درصد اقتصاد کشور باید از آن تعاونی‌ها باشد اما امکان دارد یک استانی بتواند تا 70 درصد با تعاونی‌ها اداره شود؛ بنابراین باید زمینه‌های لازم را برای توسعه تعاونی‌ها فراهم کنیم؛ آن هم در محورهایی که بازار کار و فروش داخلی و صادرات وجود داشته باشد. در هر صورت، حلقه‌های مفقوده تعاونی‌ها باید پر شود.

 

حجازی با بیان این‌كه تعاونی‌ها باید روی پای خود بایستند، خاطرنشان‌کرد: حرکت‌های اصولی ما در تخصیص منابع داخلی استان به سمت تعاون بوده و خواهد بود. تعاونی‌ها با داشته‌های کم و زیادشان در حال کار هستند اما آن‌هایی که در قالب شرکت‌های خصوصی وارد بازار کار شده‌اند، کم و بیش به مشکل برخورد مي‌كنند زيرا عمده سرمایه آن‌ها وابسته به بانک و نه منابع خود است.

 

وی افزود: در اين روزها 88 شرکت تعاونی برای یک مجتمع پرورش ماهی در خرمشهر تاسیس شدند و پرونده‌های این تعداد تعاونی برای گرفتن تسهیلات به بانک رفته است.

 

وی با اشاره به عدم اطلاع مصرف‌كنندگان از توانمندی‌های داخل استان، خاطرنشان‌كرد: سال گذشته نمایشگاهی با 320 تولیدکننده بزرگ برگزار شد که موجب ایجاد قراردادهایی بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان شد. سالانه 300 مدرسه با 3000 کلاس درس مي‌سازيم اما در و پنجره و شیشه و حتي آجر مدارس از استان‌های دیگر وارد می‌شد؛ با برگزاری نمایشگاه و نمایش توانمندی‌ها و شناسایی تولیدکنندگان، امروزه سفارش‌ها در داخل استان صورت می‌گیرد.

 

وی بر ضرورت شناسایی توان تولیدکنندگان به مردم تاکیدکرد و خواستار حضور فعال شرکت‌های تعاونی و دیگر شرکت‌های تولیدی در نمایشگاه‌های مختلف شد.

 

استاندار خوزستان از تخصیص 10 میلیارد تومان برای بیش از 400 کارگاه صنعتی که در اختیار تعاونی‌ها قرار می‌گیرد خبرداد و گفت: در این خصوص تعاونی‌ها سازماندهی و آموزش خواهند دید.

 

وی همچنین بر لزوم سازماندهی بیش از 200 هزار دانشجوی فارغ‌التحصیل استان در قالب تشکل‌های تعاونی برای ورود به کسب و کار اقتصادی تاکیدکرد.

 

استاندار خوزستان از تلاش‌های اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قدرداني و حمایت جدی خود را از تشکل‌های تعاونی برای ایجاد اشتغال کارجویان و بیکاران اعلام و اظهاركرد: با حمایت نمایندگان استان و بانک‌ها، حرکت تعاونی‌ها در ایجاد اشتغال پایدار در خوزستان بیش از پیش تداوم خواهد يافت.

 

کد: 1133
نویسنده خبر: مدیر سایت
 
تصاویر مرتبط
  • استاندار خوزستان: زمینه‌ لازم برای توسعه تعاونی‌ها فراهم شود
DNNArticle
rss
هیچ گروه خبری وجود ندارد. ابتدا یک گروه خبری اضافه کنید.