ثبت نام كاربر
  1398/06/25
 
تاریخ: 1394/06/03 نظرات: 0 نظر نمایش: 1772 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
ابلاغ دستورالعمل بهره گیری از ظرفیت های موجود در قانون ساماندهی مبادلات مرزی به دستگاهها ازسوی استاندارخوزستان

ابلاغ دستورالعمل بهره گیری از ظرفیت های موجود در قانون ساماندهی مبادلات مرزی  به دستگاهها ازسوی استاندارخوزستان

 

 

دکتر عبدالحسن مقتدایی استاندارخوزستان همچنین دستور العمل بهره گیری از ظرفیت های موجود درقانون ساماندهی مبادلات مرزی درراستای تقویت اقتصاد خانوار و امنیت پایدار مناطق مرزی و استان و نیز با هدف پیشگیری از قاچاق کالا و ارز دراین استان را به ادارات کل تعاون , کار و رفاه اجتماعی , سازمان صنعت معدن و تجارت , گمرگ و نیروی انتظامی , مرزبانی و تعزیرات حکومتی ابلاغ کرد.

 

       1394/5/31

44/1/19090

 

بسمه تعالی


«دستورالعمل بهره گیری از ظرفیت های موجود در قانون ساماندهی مبادلات مرزی در راستای تقویت اقتصاد خانوار و امنیت پایدار مناطق مرزی و استان و پیشگیری از قاچاق کالا و ارز»

  تأمین توسعه پایدار مناطق مرزی ارتباط تنگاتنگی با رشد و توسعه اقتصادی، تسهیل در انجام مبادلات مرزی و نهایتاً ارتقاء سطح معیشت مرزنشینان دارد. انجام این مهم ممکن نیست مگر این­که از ظرفیت­های قانونی موجود در قانون ساماندهی مبادلات مرزی و قوانین مرتبط با آن حداکثر استفاده به­عمل آید. در همین راستا و با استناد به ماده 204 قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی و همسو با سیاست­های کلان دولت جمهوری اسلامی ایران ذیلاً دستورالعمل بهره­گیری از این ظرفیت­ها تنظیم و به کلیه دستگاه­های ذیربط ابلاغ     می­گردد. انتظار دارد مدیران محترم دستگاه­ها همت و تلاش وافر خود را در جهت اجرای این دستورالعمل مبذول نمایند تا گامی موثر در رشد و ارتقای اقتصادی اجتماعی و فرهنگی استان خوزستان به ویژه مرزنشینان عزیز این استان برداشته شود. لذا به­منظور نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل، کارگروه پایش با مسئولیت اداره کل انتظامی و امور مرزی و تا اطلاع ثانوی هر 15روز یک­بار تشکیل می­گردد­ تا ضمن بررسی و پیگیری موارد ابلاغی، نتیجه را به شورای ساماندهی مبادلات مرزی منعکس نماید.

الف: امور مربوط به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان

برابر ماده ی 51 قانون بخش تعاون و ماده 2 اصلاح آئین نامه اجرایی قانون بخش تعاونی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در سال 1392 و با استناد به بند «ج» سند توسعه بخش تعاون اردیبهشت ماه 1392 :

1-  اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است در ایجاد و ترویج تعاونی­های مرزنشینان گروه­های شغلی و صنفی و در راستای تقویت و توسعه فعالیت­های تعاونی­های مزبور و هم­افزایی با تعاونی­های مصرف هم­تراز خود در سطح استان و نقاط غیر مرزی جهت تقویت و افزایش صادرات و پیشگیری از قاچاق کالا و ارز و ارائه خدمات متقابل تعاونی مرزنشینان و تعاونی­های مصرف اقدام لازم را به عمل آورد.      

2-  تعاوني­هاي مرزنشين گروه­هاي شغلي و صنفي با همكاري ادارات و صنوف مربوطه، از جمله تعاوني مرزنشينان فرهنگيان، كاركنان ادارات و صنوف و مشاغل آزاد تشکیل شود.                   

3-    تعاونی مرزنشينان در بخش اسماعيليه اهواز تشکیل گردد.     

4-  به­ منظور آگاهی دادن به شهروندان ذینفع تبلیغات محيطي به خصوص استفاده از رسانه­ها در راستاي تشكيل تعاوني­هاي جديد مرزنشين و حمايت از آنها انجام شود.       

 5ـ از ظرفيت تأثیر شخصیت­های حقوقی و حقیقی شهرستان­هاي مرزی در راستای توجیه و راهنمايي مرزنشينان به منظور تسريع در ثبت نام و اخذ كارت مبادلات مرزي و بهره مندي از مزاياي آن بهره­گیری شود.   

ب: امور مربوط به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان

بر اساس ماده 1 و 3 قانون ساماندهی مبادلات مرزی مصوب 6/7/1384 مجلس شورای اسلامی و ماده 1 ، 2 و تبصره 2 ماده 5 آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی مبادلات مرزی:

1-    صدور كارت مبادلات مرزي براي تمامي ساكنين واجد شرایط شهرستان­هاي مرزي تسريع و تسهيل گردد.    

2-  كارت­هاي صادر شده غير فعال توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت با استفاده از ظرفيت شوراي ساماندهي مبادلات مرزي تعيين تكليف گردند.   

3-    مزاياي كارت مبادلات مرزي و پیله وری براي مرزنشينان تبيين گردد.

4ـ به منظور بهره گيري از ظرفيت قانوني پيله وري براي افراد واجد شرايط کارت صادر گردد.

5ـ در راستاي اجرايي نمودن مصوبه هيئت محترم دولت و با توجه به آماده شدن بازارچه مرزي اروند كنار، نسبت به تخصيص سهميه ارزي و همچنين صدور كارت پيله وري اقدام نماید. بدیهی است در خصوص نحوه اجرای آن در شوراي ساماندهي مبادلات مرزي استان تصميم گيري خواهد شد.  

  6ـ با توجه به فرصت پیش آمده و در راستای تعامل فعالان اقتصادی در بخش‌های تعاونی و خصوصی که می‌تواند موجب هم‌افزایی گردد ایجاد هماهنگی اتحادیه‌های تعاونی‌ها اعم از مرزنشینان، مصرف و تولیدی در کنار بخش خصوصی در قالب اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی که باعث بهره‌وری و بهره‌برداری مضاعف می‌گردد، به عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت می‌باشد.

         ج: امور مربوط به گمرکات استان و ستاد نظارت

بر اساس تبصره 2 ماده 5  و  تبصره 2 ماده 2 آئین نامه اجرایی قانون ساماندهی مبادلات مرزی:

1- تبصره 2 ماده 5 آيين نامه اجرايي قانون ساماندهي مبادلات مرزي مبني بر لحاظ نمودن دو برابر سهميه کالا مناطق محروم مرزي نسبت به ساير مناطق مرزي عملياتي شود.      

2- با توجه به ابلاغ رويه واردات قطعی كالا به گمرك بندر سجافي شهرستان هنديجان، از اين پس كالاها به صورت تجاري می­تواند از اين بندر به كشور وارد شود و بندر مزبور به عنوان بندر تجاري مجاز به واردات و صادرات كالا مي باشد.

3ـ دارندگان کارت مبادلات مرزی می توانند به صورت مستقل اقدام به مبادله مرزی نمایند و یا با رعایت تبصره (2) ماده (7) قانون ساماندهی مبادلات مرزی- مصوب 1384- کارت خود را به یکی از شرکتهای تعاونی مرزنشین محل سکونت خود که در آن عضویت دارند، واگذار نمایند.       

د: امور مربوط به نیروی انتظامی، مرزبانی و تعزیرات حکومتی

به استناد تبصره 3 ماده 6 آئین نامه اجرایی و ماده 9 قانون ساماندهی مبادلات مرزی

1-  خرید، فروش و حمل کالاهای وارده توسط مرزنشینان و ملوانان در سطح استان بلامانع می­باشد. نيروی انتظامي، مرزباني و تعزیرات حکومتی در سطح استان همکاری لازم را جهت حمل و نقل اینگونه کالاها بعمل خواهند آورد. ضمناً کنترل گلوگاه­های خروجی استان برای جلوگیری از خروج کالاهای مرزنشین بصورت تجمیعی توسط نیروی انتظامی صورت می­گیرد. در صورت نیاز به خروج کالاهای وارده توسط مرزنشینان به خارج از استان با پرداخت حقوق گمرکی و تصویب شورای ساماندهی مبادلات مرزی استان صورت   می‌پذیرد.

   ضمناً جهت آگاهی آن دسته از ذی‌نفعان و فعالان اقتصادی که تمایل به فعالیت در بخش مبادلات مرزی را دارند ( اعم از صادر کنندگان و واردکنندگان کالا و مواد) جداول پیوست که حاوی اطلاعات جامعی از انواع اقلام مجاز وارداتی می باشد به­همراه میزان بخشودگی ضمیمه می‌گردد.

 

 

                                 عبدالحسن مقتدائي    

 

کد: 16376
گروه: گزارش و دیدگاه
نویسنده خبر: دبیر بخش خبر
 
تصاویر مرتبط
  • ابلاغ دستورالعمل بهره گیری از ظرفیت های موجود در قانون ساماندهی مبادلات مرزی  به دستگاهها ازسوی استاندارخوزستان
DNNArticle
rss
هیچ گروه خبری وجود ندارد. ابتدا یک گروه خبری اضافه کنید.