ثبت نام كاربر
  1398/06/25
 
تاریخ: 1394/06/15 نظرات: 0 نظر نمایش: 1950 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
مشروح سخنان استاندارخوزستان درشورای آموزش پرورش استان /11 شهریورماه 94

مشروح سخنان استاندارخوزستان درشورای آموزش پرورش استان /11 شهریورماه 94

 

شورای آموزش و پرورش استان خوزستان چهارشنبه یازدهم شهریورماه 94 به ریاست دکتر عبدالحسن مقتدایی استاندارخوزستان با محوریت پروژه مهر( بازگشایی مدارس ) و بررسی وضعیت مدارس مناطق محروم درسالن شماره 2 امام رضا(ع ) شهرک نفت برگزارشد.

  دراین نشست 2 ساعته گزارشی از کارنامه سال گذشته استان خوزستان درپروژه مهر درسطح کشور ارایه گردید . 

براساس گزارش اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان, این استان  درپروژه مهر( بازگشایی مدارس ) سال 94/93 رتبه عالی وزارت آموزش پرورش را ازآن خود کرد.

 به گزارش روابط عمومی استانداری خوزستان درنشست اخیر شورای  آموزش و پرورش استان مقررگردید که به منظور اجرای مفید این پروژه درسال جاری , مانور بازگشایی مدارس درسطح استان با همکاری ادارات آموزش پرورش درسه مرحله نهم , هفدهم و 25 شهریورماه امسال برگزار شود.

* مشروح سخنان استاندارخوزستان :

  طرح بازگشایی مدارس امسال باید نسبت به سال گذشته کمی متفاوت باشد و چیزی به آن بیفزاییم . اگربه موفقیت های گذشته چیزی نیفزاییم نوعی درجا زدن و توقف است .پروژه مهر در تقویم اجرایی استان قرار گرفته است، گفت: اجرای پروژه مهر از وظایف فرمانداران است بنابراین از آنان می خواهم که پروژه مهر و بازگشایی مطلوب مدارس را با جدیت و عشق و علاقه دنبال کنند.

 انتظار من از فرمانداران، بخشداران و شهرداران این است که همانند یک خانواده که برای تحصیل فرزند خود هزینه می‌کند، برای کمک به آموزش‌ و پرورش و مدارس استان تلاش کنند؛ باید تلاش‌ها به‌صورت صمیمی‌ تر و با جدیت بیشتر انجام شود.

وی با ذکر یکی از مشکلات آموزش‌ و پرورش استان، گفت: در سال گذشته معلمی به ما اعلام کرد که در منطقه اندیکا 20 دانش‌آموز زیر سایه یک درخت و در فضای باز تحصیل می‌کنند که وقتی برای پیگیری حل مشکل به سراغ آن معلم رفتیم از علت مراجعه مسئولان، نگران شد. این چه فضایی است که یک معلم برای مطرح‌کردن نیازها و خواسته‌های آموزشی خود ترس دارد؟ یا چرا استانی که بیشترین تعداد دانش‌آموزان عشایری را دارد،( 14 هزاردانش آموز) یک مدرسه شبانه‌روزی در آن موجود نیست؟

 باید به سراغ مناطق محروم رفت و بر این مناطق تمرکز کرد؛ انتظار نداریم که فرمانداران یا مدیران آموزش‌ و پرورش استان تنها آمار ارایه دهند؛ سال گذشته از نظر برگزاری جلسات شورای آموزش‌ و پرورش در کشور رتبه نخست را کسب کردیم اما آیا تمام بازماندگان از تحصیل وارد مدارس شدند یا مشکلات آموزش استان برطرف شد؟! کارها باید با وجدان انجام شود و باید جوابگوی مردم باشیم. نباید درسطح استان , دانش آموزانی داشته باشیم که  درزیرچادر و یا درخت درس بخوانند.

   خواهش من این است که موفقیت های خودتان را با خدمت به مناطق محروم این استان مضاعف کنید . سراغ مناطق محروم بروید و فقط آمار و ارقام به من ندهید. باید جواب خدا و مردم را که حق الناس است  بدهید.

  برای کمک به حل مشکلات آموزشی مناطق محروم  باهماهنگی اداره کل امور مالیاتی استان 10 تا 20 درصد درآمد دهیاری ها و شهرداریها از محل ارزش افزوده به مدت سه ماه ( مهرماه 94 لغایت پایان آذر94) دراختیارمدارس دولتی قرارگیرد.کمک به آموزش‌ و پرورش و مدارس باید در اولویت دهیاری‌ها و شهرداری‌ها باشد.

باید از محل درآمد دهیاری‌ها و شهرداری‌ های استان درصدی برای  کمک به آموزش‌ و پرورش و مدارس اختصاص یابد و پرداخت شود. این یک دستور است و نیازی به مصوبه قانونی ندارد و شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان موظف به اجرای آن هستند.

 بحثی هم درخصوص بدهی برخی مدارس به شرکت های توزیع برق مطرح است که باید پیگیری ومرتفع شود. سال گذشته هنگام برگزاری کنکور برق برخی سالن‌های برگزاری امتحانات قطع شد؛ با وجود گرمای شدید چگونه انتظار داریم این داوطلبان در این شرایط سخت بتوانند با داوطلبان دیگر مناطق خوش آب و هوا رقابت کنند.

 البته بدهی مدارس به ادارات برق باید پرداخت شود و باید با هماهنگی راهکارهای برونرفت از این مشکل مطرح و مدارس توجیه شوند که تا قبل از قطعی برق باید اقدام کنند.

 براساس گزارش اداره آموزش وپرورش عشایری خوزستان این استان  دارای 14 هزاردانش آموز عشایری است . یکهزارو107 معلم درمناطق محروم 14 گانه عشایری خوزستان فعال اند. این مناطق دارای  98 فضای  آموزشی نوسازی شده ، 68 کانکس آموزشی ، 48 باب مدرسه کپری و تعدادی هم واحد آموزشی چادری است .

   جمعیت مناطق عشایری خوزستان بالغ بر 140 هزارنفراست که ازاقوام  عرب , بختیاری , لر و کرد  تشکیل شده است .

 
کد: 16680
گروه: گزارش و دیدگاه
نویسنده خبر: دبیر بخش خبر
 
تصاویر مرتبط
  • مشروح سخنان استاندارخوزستان درشورای آموزش پرورش استان /11 شهریورماه 94
DNNArticle
rss
هیچ گروه خبری وجود ندارد. ابتدا یک گروه خبری اضافه کنید.