ثبت نام كاربر
  1398/06/25
 
تاریخ: 1391/11/21 نظرات: 0 نظر نمایش: 1128 مرتبه تعداد امتیاز: 1   (Article Rating)
استاندار خوزستان : يك هزار و 49 پروژه به ارزش هزار و 162 ميليارد تومان براي بهره‌برداري در ايام دهه فجر تعيين شده‌است

استاندار خوزستان :  يك هزار و 49 پروژه به ارزش هزار و 162 ميليارد تومان براي بهره‌برداري در ايام دهه فجر تعيين شده‌است

استاندار خوزستان :  يك هزار و 49 پروژه به ارزش هزار و 162 ميليارد تومان براي بهره‌برداري در ايام دهه فجر تعيين شده‌است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان دکتر حجازی در نشست خبری که در استاندار برگزار شد گفت : این پروژه ها تا پایان بهمن و اوایل اسفند ماه با حضور مقامات کشوری و وزرای مربوطه به بهره برداری خواهند رسید
حجازي به دو محور از 4 محور اساسي دولت نهم و دهم شامل محورهاي توسعه و پيشرفت و مسايل مربوط به اجراي عدالت اشاره و خاطرنشان كرد: محور توسعه پيشرفت با ارتقاي شاخص‌هاي استان و كشور در بخش‌هاي مختلف اقتصادي شامل صادرات غير نفتي، توسعه صنعت، توسعه توليدات محصولات كشاورزي و همچنين بهبود وضعيت زندگي همراه بوده است كه مسكن مهر را مي‌توان از جمله از دستاوردهاي اين بخش به شمار آورد.
وي با تشريح برخي شاخص‌هاي تحقق يافته در 2 بخش روستايي و شهري، تصريح كرد: ارزش اقتصادي پروژه‌ها در اين 2 بخش تقريبا مساوي بوده‌است و از نظر اشتغال‌زايي در زمان بهره‌برداري 10 هزار و 648 نفر اشتغال ايجاد شده است كه طرح‌هاي موثر و كارآمدي هستند. عمده پروژه‌هاي آماده افتتاح 289 پروژه مربوط به طرح‌هاي عمراني روستايي، شهري وعشايري‌است كه بيشترين تعداد پروژه‌ها از نظر ارزش ريالي مربوط به پروژه‌هاي انرژي به ارزش 325 ميليارد تومان است. برخي از اين پروژه‌ها در اين ايام با حضور وزير نفت در هفته گذشته به بهره‌برداري رسيد و ديگر پروژه‌ها در آينده نزديك بهره‌برداري خواهند شد. پروژه‌هاي قابل توجه ديگر، پروژه‌هاي طرح‌هاي توسعه كشاورزي با تعداد 156 پروژه و ارتباطات و فناوري با 214 پروژه است که به بهره‌برداري رسيدند.
وي در محور مسايل مربوط به اجراي عدالت به عنوان يكي از اهداف مقدس نظام از ابتداي تشكيل جمهوري اسلامي ايران، به توجه به مسايل روستاها اشاره و اظهار كرد: در گذشته مهاجرت مكرر مردم در شهرها و روستاهاي استان كاملا محسوس بود و روستاها از نظر زيرساخت‌هاي آب و برق روستايي، بهسازي و مسكن در وضعيت مناسبي قرار نداشتند.
استاندار خوزستان به بيان شاخص‌هايي در اين زمينه در مقايسه دولت‌هاي هفتم و هشتم با نهم و دهم پرداخت و خاطرنشان كرد: هر چند معتقديم كه در طي 34 سال پس از انقلاب اسلامي تمامي دولت‌ها به روستاها نگاه و توجه ويژه‌اي داشته‌اند، اما در اين دولت نگاه كشوري نسبت به موضوع روستاها بيشتر شد.
حجازي از افتتاح هم‌زمان حدود 4 هزار پروژه عمراني روستايي در سطح كشور به‌صورت ويديو كنفرانس، در هشت استان موفق در امر عمران روستاها، با حضور رييس‌جمهور در آينده نزديك خبر داد و افزود: خوزستان يكي از اين هشت استان كشور است كه بيشترين موفقيت‌ را در زمينه عمران روستاها به خود اختصاص داده‌است.
وي همچنين به وضعيت تجهيز مدارس و موضوعات مربوط به آموزش مدارس در استان اشاره و تصريح كرد: در اين بخش در دولت‌هاي نهم و دهم در مقايسه با دولت ‌هاي هفتم و هشتم، به لحاظ تامين اعتبارات بيش از 370 درصد رشد و از نظر تعداد پروژه بيش از 400 درصد رشد حاصل شد كه نشان دهنده نگاه ويژه آموزش و پرورش و اداره‌كل نوسازي مدارس به روستاها و كمبودهاي شديدي‌است كه از نظر فضاي آموزشي در روستاها وجود داشت؛ اين فقر فضاي آموزشي نگاه دولت را تغيير داد و اين جهش‌ها را ايجاد كرد.
وي با بيان وجود حدود هزار و 840 روستاي بالاي بيست خانوار در استان به رشد قابل توجه در گازرساني به روستاها در دولت‌هاي نهم و دهم تصريح كرد و افزود: مجموع روستاها داراي گاز در دولت‌هاي قبلي 44 روستا بود كه  اين تعداد تا سال 91 به هزار و 261 روستا رسيد و هدف‌گذاري تا پايان دولت دهم هزار و 350 روستا است. همچنين تا اوايل سال آينده در 2 شهرستان هيچ روستاي فاقد گاز باقي نمي‌ماند و تمام روستاها اين شهرستان‌ها صاحب نعمت گاز خواهند شد. اين برنامه تا پايان سال 92 ادامه دارد و اميدواريم دولت بعدي اين مسير را ادامه دهد تا تمام روستاهاي بالاي بيست خانوار در استان داراي گاز روستايي شوند. همچنين تعداد انشعابات گاز واگذار شده در روستاها در طول تمام سال‌هاي قبل از دولت نهم حدود 140 هزار انشعاب بوده كه در حال حاضر به 247 هزار انشعاب رسيده‌است؛ در واقع در مدت دولت نهم و دهم 107 هزار انشعاب گاز روستايي واگذار شد كه توجه دولت را در جهت تحقق عدالت در اين بخش نشان مي‌دهد.
استاندار خوزستان به‌سازي مسكن روستايي را از ابتكارات دولت نهم و دهم عنوان و تصريح كرد:‌ ميزان رشد در اين بخش با دولت‌هاي قبلي قابل مقايسه نيست زيرا چنين طرحي در اين دولت‌ها وجود نداشت البته به‌صورت پراكنده تسهيلاتي داده مي‌شد اما در قالب يك طرح منسجم و يك پارچه در سراسر كشور نبود. در دولت نهم و دهم تاكنون بيش از 62 هزار واحد روستايي به‌طور كامل طي 5 سال گذشته مقاوم‌سازي شده و عمليات به‌سازي اين واحدها به اتمام رسيده‌است. امسال سهم خوزستان هشت هزار واحد ديگر است كه از محل اعتبارات سال 91-92 تا پايان دولت دهم به اتمام خواهد رسيد.
حجازي از نظر تهيه طرح هادي در روستاها به رشد بيش از 2 برابري اين شاخص در دولت نهم و دهم نسبت به دولت‌هاي هفتم و هشتم اشاره و خاطرنشان كرد: در دولت‌هاي هفتم و هشتم در مجموع اين طرح در 536 روستا اجرا شد در حالي كه اين رقم در دولت‌هاي نهم و دهم به بيش از دو برابر يعني هزار و 77 روستا افزايش يافت كه نشان دهنده توجه دولت به اين موضوع‌ است. در ديگر بخش‌ها شامل معابر روستايي، صدور سند روستايي و موضوعات مرتبط بين 2 تا 2 و نيم برابر رشد در دولت‌هاي نهم و دهم نسبت به گذشته ايجاد شده‌است.
استادار افزود: در حوزه مسايل مربوط به برق‌رساني و ديگر طرح‌هاي عمراني در روستاها رشد قابل توجه‌اي حاصل شد به گونه‌اي كه در سال 90 - 91 جشن پايان برق‌رساني به روستاهاي بالاي 20 خانوار در كشور برگزار شد و در هيچ نقطه‌اي از كشور از جمله خوزستان روستاي بالاي 20 خانوار فاقد برق باقي نمانده‌است. البته بسياري از روستاهاي زير 20خانوار هم از برق روستايي بهره‌مند شده‌اند اما در هدف‌گذاري اوليه قرار شد روستاهاي بالاي 20 خانوار به طور 100 درصدي از برق بهره‌مند شوند. همچنين 98 درصد روستاهاي استان داراي آب شرب لوله‌كشي هستند و در مقايسه با ابتداي انقلاب تنها 2 درصد از روستاها باقي‌مانده كه از آب چشمه‌ها استفاده مي‌كنند.
وي در موضوع سرمايه‌گذاري دولتي در طرح‌هاي كشاورزي خاطرنشان كرد: در اين زمينه بيش از 2.5 درصد سرمايه‌گذاري در بخش زيرساخت‌هاي كشاورزي و تنها مربوط به جهادكشاورزي انجام شد كه اين منابع، غير از اعتباراتي است كه در سازمان آب و برق خوزستان براي شبكه‌هاي اصلي و فرعي آبياري هزينه شد.
استاندار خوزستان با تصريح بر رشد هشت برابر توليد گندم در استان در سال جاري نسبت به اوايل انقلاب اظهارداشت:‌ در سال 57 كه جمعيت خوزستان نزديك به 2 ميليون و 230 هزار نفر و به عبارتي نصف جمعيت فعلي بود كل توليد گندم در خوزستان به 180هزار تن مي‌رسيد، در حالي كه سال گذشته شهرستان اهواز به تنهايي 330 هزار تن گندم توليد كرد و شهرستان شوش با توليد 300 هزار تن گندم در رتبه دوم قرار گرفت. همچنين در مجموع، در استان سال گذشته يك ميليون و 600 هزار تن گندم با وجود خشكسالي توليد شد. امسال پيش‌بيني مي‌شود اين رقم به يك ميليون و 800 هزار تن افزايش يابد كه نشان‌دهنده توجه دولت به وضعيت اقتصاد و معيشت مردم در روستاهاست.
استاندار خوزستان در ادامه نشست خبری امروز با اشاره به رشد بيش از 2 برابري آب‌رساني به روستا‌ها، گفت: در دولت‌هاي نهم و دهم تامين ظرفيت آب بيش از 4 تا 5 برابر در روستاها ايجاد شده كه نشان دهنده اهميت به تامين آب شرب روستايي، هم از لحاظ كمي و هم كيفي است.
حجازی اظهار کرد:‌ همچنين با اجراي طرح بركت در روستاها و در زمينه اسكان عشاير و توسعه روستاها، در مجموع 646 كيلومتر راه در دولت هاي هفتم و هشتم احداث شد كه اين ميزان در دولت هاي نهم و دهم به 1126 كيلومتر رسيد.
وی افزود: در بخش مخابرات نيز كار ارزشمندي صورت گرفت؛ در ابتداي انقلاب هيچ مركز ICT روستايي وجود نداشت، اما در حال حاضر در 2 دولت اخير تعداد اين مراكز در روستاهاي استان به 426 واحد رسيده است. اين كار از اين نظر ارزشمند است كه انتظارات جوانان در روستاها براي دسترسي به اينترنت و كاهش هزينه تردد به شهر بالا رفته و راه‌اندازي اين مراكز با گسترش دولت الكترونيك مي‌تواند اين انتظارات را پاسخ دهد.
حجازی تصریح کرد:‌ سايت هاي تلفن همراه در روستاها از 245 سايت در دولت هاي هفتم و هشتم به هزار و 246 سايت در دولت هاي نهم و دهم افزايش يافت و در حال حاضر بيشتر روستاها به سیستم ارتباطی تلفن همراه مجهز هستند.
استاندار خوزستان در ادامه به فعاليت هاي انجام شده در حوزه فرهنگي و كمك به مساجد اشاره و تصريح كرد: در قالب افزايش درآمد زكات و فرهنگ‌سازي در اين زمينه اقدامات خوبي انجام شده است، به طوري كه در دولت هاي هفتم و هشتم حدود 2 هزار و 900 مسجد در شهرها و روستاهاي استان ساخته شد، در حالي كه در دولت هاي نهم و دهم اين تعداد به 3 هزار و 800 مسجد رسيد و اين امر با توسعه كار فرهنگي و ديني و درآمدهاي حاصل از زكات پرداختي محقق شده است.
حجازي عنوان كرد:‌ ميزان زكاتي كه تا چهار سال پيش در استان پرداخت مي‌شد، 120 ميليون تومان بود و از اين لحاظ رتبه بيست و هفتم را در كشور داشتيم، در حالي كه در سال زراعي گذشته اين ميزان به 9 و نیم ميليارد تومان رسيد و خوزستان رتبه نخست را در كشور كسب كرد. هر ساله به اندازه زكات پرداخت شده، به آن اعتبار اضافه و در حوزه فرهنگي روستاها هزينه مي‌شود.
وي همچنين به مقايسه ساخت خانه‌ي عالم در 4 دولت گذشته اشاره كرد و گفت: ‌در دولت های هفتم و هشتم 30 خانه عالم، در حالي كه در دولت نهم و دهم 110 خانه عالم ساخته شد.
استاندار خوزستان همچنين به اقدامات انجام شده در دولت نهم و دهم در بخش مسكن روستايي كميته امداد اشاره و عنوان كرد: در دولت هفتم و هشتم 12 هزار و 900 واحد مسكن روستايي كميته امداد ساخته شد در حالي كه اين تعداد در دولت نهم و دهم به 2 برابر، حدود 24 هزار و 800 واحد براي روستاييان فقير و تحت پوشش، رسید.
وي بيان كرد: همچنين در دولت دهم ما در بخش طول راه هاي آسفالته روستايي رتبه نخست را با احداث 2 هزار و 253 كيلومتر راه در كشور كسب كرديم كه در مقايسه با ساير استان ها شتاب خوب است و توانستيم از ظرفيت ها به خوبي استفاده كنيم.
حجازي گفت: در شاخص احداث كتابخانه‌هاي روستايي نيز تاكنون 16 تا 17 كتابخانه به بهره‌برداري رسیده است.
استاندار خوزستان خاطرنشان كرد: در مجموع دولت به اقدامات عمران روستايي در راستاي بيانات عدالت محوري مقام معظم رهبري و همچنین به معيشت مردم در روستاها، عمران، زمينه‌سازي براي ماندن مردم در روستاها و پرداختن به امر توليد توجه ویژه ای داشته كه بسيار ارزشمند است. درحوزه صادرات صنايع دستي كه مي‌توان گفت بيش از 90 درصد صنايع دستي توليدي در روستاها توليد مي‌شود، در سال 87، 300 هزار دلار صادرات داشتيم، در حالي كه در 10 ماهه امسال اين ميزان به سه ميليون دلار رسيده است.
حجازي گفت:‌ در اين مدت به 16 روستا خدمات صددرصدي شامل آب، برق، گاز و غيره ارائه شده است.
استاندار خوزستان اظهار كرد: در راستاي خدمات دولت، در دولت نهم و دهم جمعاً 35 هزار پروژه به ارزش 154 هزار و 600 ميليارد ريال را به اتمام رسانديم در حالي كه اين تعداد در دولت هاي هفتم و هشتم 20 هزار پروژه‌ به ارزش 11 هزار ميليارد ريال بوده و نشان مي‌دهد تعداد پروژه‌ها یک و نیم برابر و ارزش پروژه‌ها به 15 برابر افزايش يافته است.
استاندار خوزستان در بخشي از نشست خبري امروز خود با بيان اين‌كه اوايل انقلاب تنها 6 هزار دانشجو در استان مشغول به تحصيل بود، به افزايش 220 هزار نفري ظرفيت دانشجويي استان اشاره و تصريح كرد:‌ اين افزايش به لحاظ زمينه‌سازي براي ارايه خدمات بهتر و توانمند‌‌‌سازي مردم براي توسعه و پيشرفت استان و به تبع آن كشور، حائز اهميت است.
جعفر حجازي به تبيين وضعيت مصوبات سفرهاي دولت به استان پرداخت و خاطرنشان كرد: دولت در مجموع 746 مصوبه در سه سفر خود به خوزستان داشته است كه از اين تعداد 338 مصوبه به‌طور كامل اجرايي شد و 269 مصوبه در حال اجرا است. برخي از اين مصوبات ممكن است تا سال آينده به بهره‌برداري برسد و بعضي از مصوبه‌ها با توجه به حجم پروژه در زمان پيش‌بيني شده، بهره‌برداري خواهد شد؛ براي مثال پروژه‌هاي شبكه‌هاي آبياري و زهكشي،‌حداقل به 5 - 6 سال و پروژه آبرساني به 2 سال ديگر زمان نياز دارد.
وي با بيان اين‌كه  همچنين اجراي 90 پروژه به علت موانع قانوني و مغايرت با قوانين مجلس، عدم توجيه كافي در زمان بررسي و يا اصلاح مصوبات با مصوبات ديگر منتفي شد و عملاً 655 پروژه مطمئن و قطعي شده مربوط به مصوبات سفرهاي رياست جمهوري در استان وجود دارد، افزود: از مجموع پروژه‌هاي سفرهاي استاني هيات دولت به استان 49 پروژه كه بيشتر مربوط به سفرهاي دوم و سوم است باقي‌مانده كه اين پروژه‌ها تعهدات وزارت‌خانه‌ها بوده است و بعضا به علت جابه‌جايي مديريتي دستگاه‌هاي اجرايي به عنوان مثال محول شدن بعضي از بخش‌هاي يك وزارت خانه به وزارت‌خانه ديگر و از اين قبيل جابه‌جايي‌ها و يا احياناً موضوعات تملك زمين اجرايي نشده‌است. البته اين پروژه‌ها در حال پي‌گيري‌است اما در مجموع عمده پروژه‌ها يعني بيش از 80 تا 85 درصد پروژه‌هاي هر سه سفر هيات دولت به استان تعيين تكليف شد.
حجازي با ذكر مواردي از مصوبات حذف شده توضيح داد: بعضي از اين مصوبات به‌صورت امكان بررسي بودند، يعني قطعي نبودند. به‌طور مثال بررسي امكان اضافه كردن شهرستان‌هاي آبادان و خرمشهر به منطقه آزاد كه اين مصوبات امكان پذير نبود و سه ماه بعد حذف شد و يا مصوبه ديگري براي آن‌كه بتوان در منطقه آزاد كارهاي خرده فروشي انجام داد كه به علت مغايرت با مصوبه مجلس حذف شد. بعضي از پروژه‌ها هم با مصوبات بعدي اصلاح و ادغام شد.
وي خاطرنشان كرد: در مجموع از نظر ريالي كل اعتبار مصوب در سه سفر رييس جمهور به استان 94 هزار ميليارد ريال، تقريبا معادل 70 درصد اعتبار مصوب براي تمام استان‌هاي ديگر كشور، بوده است. يعني ارزش ريالي مجموع مصوبات استان معادل تمام مصوبات 20 استان ديگر كشور است. از اين رقم 7 هزار و 700 ميليارد تومان در طول اين سال‌ها تخصيص يافت كه حدود 7 هزار ميليارد تومان آن، معادل 96 درصد، جذب شد.
استاندار خوزستان با تصريح بر عوايد حاصل شده از سفرهاي هيات دولت به استان، خاطرنشان كرد:‌ از مجموع 15 هزار ميليارد تومان اعتباري كه در دولت‌هاي نهم و دهم در قالب 35 هزار پروژه در استان هزينه شد، حدود 8 هزار ميليارد تومان يعني معادل 50 درصد آن، مربوط به مصوبات سفرها بوده‌است. به عبارت ديگر اگر سفرهاي دولت انجام نمي‌شد اين اعتبار هم به استان وارد نمي‌شد اما به واسطه سفرهاي هيات دولت و تعريف پروژه‌هاي جديد در اين سفرها در سطح كلان، الزام به اجراي اين پروژه‌ها ايجاد شد؛ در واقع يكي از شاخصه‌هاي اين سفرها آشنايي هيات دولت با مشكلات استان بود. اگرچه در دولت‌هاي قبل هم رياست‌جمهوري سفر استاني داشت اما اين سفرها تنها به‌منظور سركشي و ديدار مردمي و فاقد مصوبات بود.
وی درباره ساختمان جایگزین بيمارستان ابوذر اهواز افزود: زمان بهره برداری از این پروژه، سال 92 تعیین شده است. بيمارستان 150 تخت خوابه رامهرمز نیز تا پايان سال جاری و یا حداكثر تا فرودين سال آينده به بهره‌برداري مي‌رسد. ساخت بيمارستان باغملك نيز كه از جمله طرح هاي مهرماندگار است، حداكثر تا تيرماه سال آينده به پایان می رسد.
حجازی تصریح کرد: بيمارستان "صنايع" اهواز نيز كه قرار است با استفاده از اعتبارات صنايع فولاد احداث شود، در حال ساخت است؛ اين بيمارستان در قالب طرح مهرماندگار، در سال آينده به بهره‌برداري مي‌رسد. 12 ميليارد تومان اعتبار براي تجهيز اين بيمارستان تأمين شده است.
استاندار خوزستان با اشاره به اینکه بيمارستان گتوند از جمله بيمارستان هاي آماده بهره‌برداري است، خاطرنشان کرد: بيمارستان جايگزين "رازي" اهواز، واقع در منطقه كيان‌شهر نیز در حال ساخت است و تا پايان سال آينده به بهره‌برداري مي‌رسد. بيمارستان 200 تخت خوابه تأمين اجتماعي ماهشهر هم اکنون در حال تجهيز است و تا پايان سال به بهره‌برداري مي‌رسد.
وی ادامه داد: عمليات اجرايي ساخت بيمارستان "نظام‌ مافي" ‌شوش نيز آغاز شده و سال 93 به پايان خواهد رسيد. ساخت بيمارستان خاتم الانبياء شوشتر نيز به تازگي آغاز شده و زمان اتمام عمليات اجرايي این بیمارستان نیز سال 93 تعيين شده است. بيمارستان تأمين اجتماعي اميركبير اهواز هم از جمله بيمارستان هاي مصوب سفرها استاني است كه در سال آینده افتتاح مي‌شود. دیگر بيمارستان تأمين اجتماعي نیز در شهرستان شوش در حال احداث است كه سال 93 به بهره‌برداري مي‌رسد.
حجازي گفت: احداث سه بيمارستان در شهرستان های مسجدسلیمان، امیدیه و آبادان هم در تعهد شرکت نفت است. از این میان، بيمارستان آبادان در سال 92 و بيمارستان اميديه در سال 93 افتتاح می شوند؛ بيمارستان مسجدسليمان نیز كه اکنون در حال تجهیز است، تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد.
استاندار خوزستان افزود: علاوه بر اين 22 بيمارستان، هفت بيمارستان ديگر مانند ساختمان جايگزين بیمارستان گلستان اهواز اکنون در مرحله مطالعه قرار دارند. 6 مركز درمان بستر در شهرستان هاي هفتگل، انديكا، حميديه و شيبان نیز در مرحله تحويل، تجهيز و اتمام قرار دارند.
وی ادامه داد: ‌تخصیص 2 درصد اعتبارات نفت، از کارهای مهم و اساسی بود که در استان خوزستان انجام شده است و 300 ميليارد تومان از این محل به اعتبارات استان افزوده شد؛ از سوي ديگر در سفر دوم هیات دولت مصوب شد كه به مدت‌ پنج سال، سالانه 150 ميليارد تومان به عنوان توسعه و بازسازي به استان تخصيص يابد كه امسال به عنوان سال سوم، 180 ميليارد تومان اختصاص يافت.
حجازی گفت: يكي ‌ديگر از اقدامات شاخص ناشی از سفرهاي استاني دولت، احداث پايگاه هاي امداد جاده‌اي در 80 نقطه استان بود كه به كاهش تصادفات و تلفات كمك كرد. احداث خط آهن دوم اهواز ـ خرمشهر و بازسازي خط اول از دیگر اقدامات مهم دولت نهم و دهم بود. افتتاح استاديوم 50 هزار نفري اهواز و تكميل 114 سالن ورزشي كه اعتبار آن در سفرهای دولت تأمين شد نيز از اقدامات مهم دولت در استان بود.
استاندار خوزستان افزود: از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه جاده‌اي که در ابتدا به كمك منابع استاني اجرایی می شد، احداث جاده اهواز ـ سوسنگرد تا چزابه، رامهرمز به بهبهان، بزرگراه آبادان ـ ماهشهر ـ هنديجان، محور ايذه ـ مسجدسليمان و بازفت تا چهارمحال بختياري است که با اعتبارات خاص كه در سفرهای هیات دولت تخصيص يافت، این پروژه ها فعال شدند و هم اكنون رو به اتمام هستند و برخي از آنها تا سال 92 به بهره‌برداري مي‌رسند.
وي افزود: ساخت 5 نيروگاه حرارتي در خرمشهر، آبادان، ‌ماهشهر، بهبهان، انديمشك و مسجدسليمان از دیگر اقدامات انجام شده است كه همه آنها يا به اتمام رسيده و يا تا سال 93 به بهره‌برداري مي‌رسند. نكته مهم سفرهای دولت اين است كه دولت نسبت به معضلات استان و كمبودهاي ناشي از دفاع مقدس و مشكلات و محدوديت ها، شناخت پيدا كرد و توانست براي رفع آنها تلاش كند.
حجازی گفت: طرح آبرساني به شهرهاي خوزستان، تحت عنوان "غدير" از دیگر اقدامات دولت نهم و دهم بود كه فاز نخست آن به پايان رسيد و فاز دوم این پروژه از پل كرخه، در خردادماه سال آينده آبگيري مي‌شود و ميزان شوري آب اهواز از 2 هزار و 700 به زير هزار و 700 مي رسد. البته طرح اصلي با EC200 تا سد دز است كه در سال 94 آب شهرهاي مركزي خوزستان و 1600 روستاي موجود در مسير اين طرح شيرين مي‌شود. براي شهرهاي شمال استان نيز عمليات آبرساني از سد كارون سه و سد كوثر انجام مي‌شود. قرار است اعتبار مورد نياز آن از محل اوراق مشاركت سال آينده تامين شود.
استاندار خوزستان ادامه داد: اجراي فاضلاب‌ شهرها نيز از ديگر اقدامات انجام شده در دولت نهم و دهم است كه عمليات اجرايي آن در 16 شهر با اعتبار 300 ميليارد تومان آغاز شده است.
وی در پاسخ به خبرنگار ايسنا در خصوص برنامه‌هاي افتتاحيه و پروژه هاي استان، گفت: قرار است تعدادي از پروژه‌هاي راه، بنادر و پتروشيمي، اواخر بهمن ماه با حضور رحيمي، معاون اول رييس جمهور به بهره‌برداري برسد.
حجازي افزود: همچنین برخي ديگر از طرح ها و پروژه‌هاي آماده بهره‌برداري استان قرار است نيمه دوم اسفندماه با حضور رييس جمهور افتتاح شوند. اين طرح شامل طرح‌هاي بزرگ پتروشيمي و 13 تا 14 هزار واحد مسكن مهر با اولويت شهرستان دزفول است.
استاندار خوزستان تصریح کرد: به نظر مي‌رسد با توجه به محدوديت زماني، سفر چهارم هیات دولت به خوزستان در سال جاري منتفي است، اما اگر قرار به انجام این سفر شود، در سه ماهه نخست سال آينده خواهد بود.


 
کد: 1751
نویسنده خبر: - مهدویان
 
تصاویر مرتبط
  • استاندار خوزستان :  يك هزار و 49 پروژه به ارزش هزار و 162 ميليارد تومان براي بهره‌برداري در ايام دهه فجر تعيين شده‌است
DNNArticle
rss
هیچ گروه خبری وجود ندارد. ابتدا یک گروه خبری اضافه کنید.