ثبت نام كاربر
  1398/05/27
 

استان خوزستان داراي ويژگي هاي خاصي است كه در كمتر استاني از كشور چنين ويژگي هاي موجود مي باشد و همين ويژگي ها عاملي گرديده تا استان خوزستان متمايز از ساير استان ها ديده شود و فرصت هاي مناسبي را فراهم آورده تا سرمايه گذاران اعم از داخلي و خارجي براي سرمايه گذاري از اين فرصت ها استفاده نمايند كه در اين خصوص مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:


1.    منابع عظيم نفت و گاز:


خوزستان رتبه اول را در كشور دارا مي باشد كه مي توان با ايجاد مجتمع هاي پتروشيمي و پالايشگاهي كوچك زمينه ايجاد فرصت هاي شغلي مناسب و پايدار را ايجاد نمود. در اين خصوص منطقه ويژه اقتصادي ماهشهر از فاكتورهاي مناسب براي جذب سرمايه گذاران (داخلي و خارجي) برخوردار مي باشد كه دسترسي اين منطقه به آب هاي آزاد اوليت خاص خود را به اين موضوع بخشيده است.


2. تاسيسات فولادي و ذوب آهن:


استان خوزستان رتبه دوم را در صنايع فولاد و آهن در كشور دارا مي باشد كه سرمايه گذاري در احداث كارگاه هاي مدرن و ساير صنايع مصرف كننده توليدات صنايع مذكور باعث ايجاد فرصت هاي شغلي جديد و حفظ وضع موجود مي گردد.


3. وجود كشت و صنعت هاي مختلف:


مزارع كشت و صنعت هاي متعدد نيشكر و غير نيشكري در سطح استان شرايط لازم را براي ايجاد واحدهاي توليد و كاغذ سازي، نئوپان و فيبر فشرده، خوراك دام، الكل سازي، توليد سركه، توليد قارچ از باگاس نيشكر و كارخانجات دستمال كاغذي مهيا نموده است.


4. وجود رودخانه هاي پر آب كارون، كرخه، دز، زهره، مارون و جراحي:


يك سوم از آب هاي جاري كشور در اين استان جريان دارد. از اين امتياز مي توان در جهت سرمايه گذاري در امر كشاورزي، تحصيل برق، حمل و نق، شيلات و گردشگري استفاده و سرمايه گذاران را در اين امر ترغيب نمود. اجراي پروژه هاي تامين آب اراضي غرب حوزه كرخه از محل سد كرخه، پتانسيل بالائي را جهت ايجاد فرصت هاي شغلي جديد و همچنين احداث واحدهاي توليدي كشاورزي فراهم آورده است.


5. دسترسي به آبهاي آزاد و بين المللي:


ارتباط اين استان با جهان خارج از اين طريق حاصل گرديده است و نتيجه آن ايجاد بنادر بزرگي همچون بندر خرمشهر، بندر آبادان، بندر امام خميني و بندر ماهشهر بوده است كه علاوه بر استان پتانسيل مناسبي را براي كشور ايجاد نموده است.


6. وجود امكانات زيربنائي:


شبكه منظم و گسترده حمل و نقل به عنوان اساس تجارت در اين استان ميا مي باشد، وجود اتوبان هاي احداثي، راه آهن و فرودگاه ها و بنادر از لازمه هاي سرمايه گذاري محسوب مي شوند كه اين استان از آنها برخوردار مي باشد. از طرف ديگر چنانچه طرح اتصال راه آهن خرمشهر به شهر بصره در كشور عراق به اجرا درآيد باعث خواهد شد تا از اين طريق استان با عراق و كشور سوريه و نهايتاً به درياي مديترانه متصل گردد و امكانات لازم براي صادرات و ارائه خدمات به اروپا از اين طريق فراهم آيد.


7. همجواري خوزستان با بازارهاي مصرف جهاني (كشورهاي حاشيه خليج فارس):


وجود شرايط نا مطلوب آب و هوائي در كشورهاي همجوار (حاشيه خليج فارس) زمينه هاي لازم براي جذب سرمايه گذاري در امور كشاورزي و صنعتي در استان خوزستان فراهم است.


8. کشاورزی


استان خوزستان از جهت پتانسيل و قابليت هاي كشاورزي در كشور بي نظير و در دنيا از نقاط ممتاز است . متوسط حجم آورد ساليانه آبهاي آن معادل 32 ميليارد متر مكعب ( يك سوم آبهاي جاري كشور ) است.  گفته مي شود از مجموع آبهاي استان 8/19 ميليارد متر مكعب آن در كشاورزي و شيلات استفاده خواهد شد كه بيش  از2 برابر مصرف فعلي است. سطح زير كشت آبي استان ساليانه به 3/1 ميليون هكتار حدود دو برابر فعلي قابل  گسترش است و به يمن شرايط اقليمش تا سه كشت در سال امكان دارد و توانسته يا مي تواند قطب توليد شكر، گندم، ذرت ، روغن ، خرما ، مركبات، گل و گياه ، شير،  گوشت ،  ماهي و ميگوي كشور باشد. گفته مي شود اين استان مي تواند توانايي 26% توسعه آتي كشاورزي كشور را يكجا به عهده بگيرد و 5/23 ميليون تن توليدات زراعي و باغي داشته باشد و فرآورده هاي دامي و شيلاتي آن 2 تا 9 برابر شرايط فعلي باشد . در اين گزارش سعي شده است اهم فعاليتها  و اقدامات سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي استان خوزستان اجمالا مورد بررسي قرار گيرد .


خوزستان از حيث زمين و مرغوبيت خاك و حاصلخيزي، يكي از بهترين جلگه هاي ايران است كه گاهي به دليل ويژگيهاي آب و هوايي مي توان در سال دو بار محصول را در آن توليد نمود. فراواني آب، وسعت و باروري خاك و تنوع طبيعي، اين ديار را به جلگه اي زرخيز و پربركت تبديل نموده كه در صورت استفاده صحيح و برنامه ريزيهاي كشاورزي مكانيزه به تنهايي مي تواند كشور را به لحاظ فرآورده هاي كشاورزي تأمين نمايد و آنچه تاكنون در اين استان به دست آمده با برخورداري از همان روش سنتي است كه اگر بهره گيري صحيح از اين امر صورت پذيرد، بزودي خوزستان نه تنها به « طلاي سياه » ( نفت ) بلكه به « طلاي سبز » ( كشاورزي ) شهرت خواهد يافت. بي شك در كمتر استاني از ايران اين همه رودخانه و آبهاي پرخروش و مشرف بر دشتهاي وسيع وجود دارد.
توليد خرما:


 استان خوزستان بزرگترين توليد كننده خرما در سطح كشور و سرمايه گذاري بر روي اين محصول و صنايع تبديلي آن از اهميت بالايي برخوردار است. بنابر نظارت كارشناسي پذيرفته شده بسته به نوع درخت خرما هر درخت ساليانه حدوداً 20 تا 30 كيلو خرما ميدهد. در حال حاضر ظرفيت توليد خرما در استان معادل 120000تن ميباشد كه در صورت ايجاد اصلاحات لازم در كاشت و داشت و برداشت درآمد و جذب سرمايه و ترغيب سرمايه گذاران در هيات سرمايه گذاري ارز فراواني را نصيب كشور خواهد داشت.


 وجود زمين هاي لازم در خصوص پرورش ماهي و ميگو:


امكانات پرورش و تنوع ابزيان شامل ماهي هاي سردابي، گرم آبي و ميگوهاي پرورشي در آب هاي شيرين و امکانات سرمايه گذاري در طرح هاي جانبي اين فعاليت ها استعداد خاصي را به اين استان بخشيده است. اختصاص اراضي نامناسب چوبيده در آبادان به امر پرورش ماهي و ميگو و توسعه آن از پروژهاي اجرائي هيات سرمايه گذاري محسوب مي گردد.10. صنعت توريسم و گردشگري:


استان خوزستان با دارا بودن آثاري با قدمت بيش از 10هزار سال قبل از ميلاد مسيح (ع) زمين هاي لازم براي سرمايه گذاري در امر گردشگري و جهانگردي را داراست وجود اثاري همچون معبد چغازنبيل در شوش، اشكفت سلمان و كول فرح ايذه ، كاخهاي داريوش و خشايار و همچنين تالاب هاي شادگان، هورالعظيم، آبشارها و آسياب هاي شوشتر و سد شادروان و بند ميزان زمين هاي مناسبي را براي باستان شناسان و جاهنگردان ايجاد نموده است.


11. سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي اروند(آبادان-خرمشهر) پس از طي مراحل قانوني و تصويب مجلس محترم شوراي اسلامي در تاريخ 4/5/83، فعاليت خود را رسماً آغاز نمود. اين سازمان ، شهرهاي آبادان را که بدليل تاسيس پالايشگاه آبادان در سال 1912 ميلادي يکی از شهرهای بزرگ صنعتی کشور و خرمشهر را که بدليل وجود اولين بندر تجاري کشور از دير باز داراي موقعيتي ممتاز نسبت به ساير نقاط و شهر هاي بندري کشور بوده و همچنين جزيره زيبای توريستی مينو را تحت پوشش خود قرار داده و اکنون با تعيين اين منطقه با اين موقعيت ممتاز بعنوان منطقه آزاد تجاري و صنعتي ميرود تا به بزرگترين منطقه تجاری و صنعتی و گردشگری .خاورميانه تبديل شود .منطقه آزاد اروند در شمال غربی خلیج فارس به وسعت بیش از 165 کیلو متر مربع در محل تلاقی اروند رود و کارون و دارای مرز مشترک با کشورهای عراق و کویت می باشد. این منطقه از دیرباز به دلیل وجود آب شیرین رودهای کارون و اروند، امکانات حمل و نقل جاده ای ، ریلی و دریایی از مناطق مرزی و نفت خیز کشور بوده ومنجر به ایجاد اولین پالایشگاه نفتی خاورمیانه و بزرگترین بندر تجاری کشور شده است. وجود زمین های حاصلخیز کشاورزی و صید آبزیان و فرهنگ خاص بازرگانی در مردم از دیگر ویژگی های بارز این منطقه است.همچنین زبان و فرهنگ و نسبتهای خویشاوندی مردم منطقه با کشورهای همجوار نیز از مزیتهای منحصر به فرد می باشد.