ثبت نام كاربر
  1398/05/29
بخش های خبری

۰ اخبار استانداری

۰ فرمانداری آبادان

۰ فرمانداری امیدیه

۰ فرمانداری اندیمشک

۰ فرمانداری اهواز

۰ فرمانداری آغاجاری

۰ فرمانداری شوش

۰ فرمانداری خرمشهر

۰ فرمانداری اندیکا

۰ فرمانداری ایذه

۰ فرمانداری بهبهان

۰ فرمانداری باغملک

۰ فرمانداری باوی

۰ فرمانداری ماهشهر

۰ فرمانداری رامهرمز

۰ فرمانداری رامشیر

۰ فرمانداری دزفول

۰ فرمانداری شوشتر

۰ فرمانداری شادگان

۰ فرمانداری گتوند

۰ فرمانداری لالی

۰ فرمانداری مسجدسلیمان

۰ فرمانداری دشت آزادگان

۰ فرمانداری هویزه

۰ فرمانداری هفتکل

۰ فرمانداری هندیجان

۰ پاسخ به شبهات و انتقادات

۰ استان در آئینه رسانه ها

۰ مصاحبه ها و کنفرانس های خبری

پایگاه های مرتبط
ورود اپراتورهای خبرتصویر CAPTCHA
کد نمایش داده شده فوق را در فیلد زیر وارد نمایید.
ثبت نام
فراموشی کلمه عبور؟

سامانه اخبار و اطلاعات استانداری
تاریخ: 1396/10/03 نظرات: 0 نظر نمایش: 659 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با موضوع نظارت بر توزیع آب قابل تامین محصولات کشاورزی برگزار شد

جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با موضوع نظارت بر توزیع آب قابل تامین محصولات کشاورزی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با موضوع نظارت بر توزیع آب قابل تامین محصولات کشاورزی روز شنبه مورخ ۲ دی ماه ۹۶ به ریاست معاون محترم امور عمرانی استانداری و با حضور نمایندگان مجلس، مدیرکل مدیریت بحران استان، فرمانداران و دادستانهای شهرستانها، مدیرعامل سازمان آب و برق استان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی و جمعی از مسئولین استانی و محلی در محل سالن جلسات استانداری برگزار شد.

مدیرکل مدیریت بحران استان در ابتدای جلسه با بیان اینکه یکی از مشکلات در بحث آب شرایط تغییر اقلیم است افزود: علاوه بر موضوع تغییر اقلیم بایستی مدل های آب و هوایی در استان خوزستان را نیز در نظر گرفت که در یک واحد زمانی چند نوع مختلف و متفاوت آب و هوا را شاهد هستیم که بر این شرایط تأثیرگذار است.

کیامرث حاجی زاده گفت: باید بپذیریم که در شرایط خشکسالی قرارا داریم و برای خروج از این بحران می طلبد همه مدیران همت کنند تا از این وضعیت خارج شویم.

وی اظهار داشت: مهمترین موضوعی که در حال حاضر مغفول مانده و می بایست کنترل شود بحث مدیریت در تقسیم بندی آب است که متاسفانه با سوء مدیریت به حاشیه رانده شده که می توان با برنامه ریزی کارشناسی و بر مبنای علمی دقیق،توزیع بیش از حد نداشته باشیم، پمپ های غیرمجاز را جمع آوری کنیم به نتیجه مطلوب برسیم.

حاجی زاده گفت: مشکل فعلی ما مدیریت توزیع است چراکه نظارت دقیقی بر موضوع نداریم پس می بایست مدیریت توزیع را کنترل و هدایت کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استان ادامه داد: همه ما اینجا جمع شده ایم تا گره ای از معضلات و مشکلات استان باز کنیم پس در این شرایط همه مدیران و دستگاه‌های اجرایی و متولی استان پاسخگو باشند و اینکه می بایست در فضایی دوستانه و با دید همکاری عمل کنند و در جهت پوشش و رفع مشکلات گام بردارند که رسیدن به این خواسته است و اهداف بلند مدت همت بلند مسئولان استان را نیز می‌طلبد.

رییس سازمان آب و برق خوزستان نیز در این جلسه گفت : امسال پاییز را خشک متوسط پیش بینی کردیم و شاهد آن بودیم. همچنین بخشی از زمستان را خشک شدید و بخشی از آن را نیز خشک متوسط پیش بینی کرده ایم.
وی با اشاره به وضعیت خشکسالی شدیدی که وجود دارد، افزود: پیش بینی سازمان هواشناسی آن است که شرایط نرمال است اما ما شرایط را نرمال پیش بینی نمی کنیم زیرا سازمان آب و برق خوزستان خود سامانه پیش بینی دارد و پیش بینی هایی که انجام داده است محقق شده اند.
محمد رضا شمسایی با بیان اینکه مردم و کشاورزان با این شرایط تحت فشار قرار می گیرند، تصریح کرد: به جز حوضه کرخه در سایر حوضه ها در شرایط استثنایی قرار داریم وبه جز در حوزه کرخه در هیچ جای دیگر استان آب نداریم و حتی امسال در حوضه دز نیز نمی توانیم با شرایط موجود، این میزان کشت را تامین آب کنیم.
شمسایی عنوان کرد: ما اکنون در شرایط اضطراری هستیم و باید قبل از هر چیزی کشت های دائم که نخیلات و باغات هستند را حفظ کنیم. کشت های فصلی اگر از بین بروند خسارت است اما نخیلات و باغات سرمایه قابل ملاحظه ای برای استان هستند و باید حفظ شوند.
وی با اشاره به اینکه پیشنهاد سازمان آب و برق خوزستان در حوضه زهره و هندیجان برای کشت محصولات حدود ۱۰هزار هکتار بود اما ۳۰هزار هکتار کشت مصوب شد، ادامه داد: راه حل حفظ نخیلات و باغات در استان این است که جلوی کشت های دیگر گرفته شود.
رییس سازمان آب و برق خوزستان خاطرنشان کرد: به جز در کرخه تقریبا در هیچکدام از نیروگاه های دیگر استان به دلیل شرایط اضطراری که به وجود آمده است، تولید برق نداریم.
شمسایی بیان کرد: وضعیت بسیار بحرانی را پیش بینی می کنیم و با توجه به این شرایط باید تلاش شود تا کمترین خسارت به بخش های مختلف وارد شود

همچنین رئیس سازمان جهاد کشاورزی در ادامه جلسه گفت: درخصوص مشکلات کشاورزی در حوضه مارون نیز گفت: در این حوضه اولویت باید با کشت محصولات دائمی مانند نخیلات باشد ضمن آنکه راه حل خروج از بحران در این منطقه انتقال آب بین حوضه ای است.
چنگلوایی تصریح کرد: باید شبکه آبیاری و زهکشی جدیدی تعریف شود زیرا انهار سنتی موجود بسیار عریض هستند و هرقدر آب درون آنها باشد امکان پمپاژ و رساندن آب به اراضی کشاورزی را ندارد.
نماینده مردم شادگان در مجلس نیز دراین نشست با تاکید بر اینکه مردم شادگان در تامین قوت روزمره خود با مشکل مواجه هستند گفت: توزیع نامناسب آب موجب احساس تبعیض و بی عدالتی در کشاورزان می شود و اینکه بسیاری از مردم شادگان درحال فروش خانه های خود و مهاجرت از این شهر هستند و روستاهای بسیاری نیز به دلیل بحران آب و نداشتن امکان کشت خالی از سکنه شده اند.
وی با انتقاد از اینکه بین مسئولان استانی هماهنگی وجود ندارد یادآور شد: امسال درکل نسبت به سال گذشته مجوز کشت افزایشی حدود ۲ برابری داشته درحالی که شرایط بارش به مراتب بدتر بوده است.
ناصری نژاد ادامه داد: در شرایطی که خوزستان با بحران آب مواجه است مجوز برخی کشت های غیر ضروری در بالادست داده شده که همین امر سبب لطمه به نخیلات می شود، باید توجه داشت که اگر نخیلات از بین روند احیای آنها سخت و تاحدودی غیرممکن خواهد بود.

نماینده مردم ماهشهر، امیدیه و هندیجان نیز در این جلسه گفت: بیش از نیمی از انرژی مجمع نمایندگان استان خوزستان صرف اموری می شود که در نتیجه بی توجهی مسئولان در چند دهه گذشته ایجاد شده است.
علی گلمرادی افزود: ما سرگرم حل مشکلات روزمره شده ایم که همین امر سبب عقب ماندگی ما در بحث توسعه و ایجاد شکاف عمیق تر توسعه با سایر استان ها می شود.
وی خواستار مطرح شدن مشکلات کشاورزی حوزه مارون و زهره به عنوان یک مطالبه عمومی شد و تصریح کرد: مردم هندیجان در تامین آب شرب و کشاورزی مشکلات جدی دارند.
شهرستان شادگان در جنوب خوزستان در انتهای حوضه رودخانه مارون- جراحی و شهرستان هندیجان در جنوب استان در انتهای حوضه رودخانه زهره قرار دارند، این دو شهرستان که از مناطق کشاورزی قدیم و تولیدکننده عمده محصولات زراعی در خوزستان هستند، در سال های گذشته با تنش آبی روبه رو بوده اند.

معاون امور عمرانی استانداری در این جلسه در خصوص مشکلات کشاورزان حوضه زهره و مارون اظهار کرد: ما اکنون در شرایط بحرانی قرار داریم همه باید بیایند و بسیج شوند و تلاش شود تا مشکلات استان در این زمینه حل شوند.
وی افزود: با توجه به شرایط اقلیمی و خشکسالی پیش آمده، وضعیت آب در استان از حالت عادی خارج شده و در حالت بحرانی است.
فرامند هاشمی زاده تصریح کرد: همه مدیران و سازمان های مربوطه با توجه مسولیت خود باید نسبت به اتخاذ تدابیر عملیاتی و امنیتی اقدام کنند و همه تلاش خود را برای کاهش این بحران انجام دهند.
هاشمی زاده با اشاره به اینکه مدیریت بحران استان باید بر روی این اقدامات نظارت و در زمانی که نیاز است به مساله ورود کند، عنوان کرد: با توجه به شرایط پیش آمده باید آب به صورت سهمیه بندی با اعمال مدیریت و هماهنگی سازمان آب و برق خوزستان و جهاد کشاورزی مورد استفاده قرار بگیرد.
وی ادامه داد: این دو سازمان باید به صورت هماهنگ شده در این زمینه با یکدیگر عمل کنند اما متاسفانه در زمان هایی شاهد عدم هماهنگی این دو بخش هستیم.
معاون امور عمرانی استانداری اظهار کرد: جهاد کشاورزی با استفاده از همه اهرم های قانونی خود در همه حوضه های آبی استان حضور فعال داشته باشد و اسباب عبور از این بحران را فراهم کند. سازمان آب و برق خوزستان نیز با توجه به شرایط به وجود آمده و برای جلوگیری از تنش های اجتماعی فعال سازی آب را به نوعی انجام دهد که سهمیه بندی و زمان بندی به صورت کاملا مدیریت شده باشد.
هاشمی زاده بیان کرد: برای رفع مشکل آب هندیجان، آب از سد کوثر باید رهاسازی شود تا آب به هندیجان برسد. همچنین برای نجات شادگان از بحران آب باید رهاسازی آب از مارون انجام بگیرد تا شاهد رفع مشکل آب در شادگان باشیم.

کد: 38463
گروه: اخبار استانداری
نویسنده خبر: بیژن ربیعی
 
تصاویر مرتبط
  • جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با موضوع نظارت بر توزیع آب قابل تامین محصولات کشاورزی برگزار شد